Doprava - Vlaky

Vlaky jsou jednou z nejrozšířenějších a také nejhojněji využívanou dopravou v Sydney. Jejich síť je opravdu veliká a jejich městské linky sahají daleko za okraj Sydney.

Všechny vlaky z okolí mířící do centra Sydney končí buď ve stanici "Central" a nebo dále pokračují na tzv. "City Circle" což jsou zastávky (Museum, St. James, Circular Quay, Wynyard a Town Hall) a poté zpět na stanici Central, kde dále pokračují na svou další Trasu (obvykle jinou než z které přijely).

Lístky, tzv. "Travel Pass" jsou rozděleny podle barevných pásem viz. mapa níže. Pokud nebudete bydlet daleko od centra Sydney, bohatě si vystačíte s červeným pásmem "Red Pass", který Vás bude stát 38AUD/7dní (cena 1/2010). Tyto lístky lze zakoupit jak u pokladen, tak na veškerých zastávkách u automatů, které jsou velmi spolehlivé a ušetříte tím tak spoustu času čekáním u okénka.

Domovské stránky vlakové dopravy v Sydney naleznete na: http://www.cityrail.info/Sydney vlak (train) Sydney vlak (train)


Mapa Vlaků Mapa Vlaků - Berevná pásma Red Pass - Train

Λ nahoru

Autobusy

Druhou nejrozšířenější dopravou v Sydney jsou autobusy. Jejich síť pokrytí je také veliká, ale vyplatí se spíše na kratší vzdálenosti, obzvláště v době dopravní špičky.

Ceny za lístky, pokud již nevlastníte tzv. "Travel Pass" viz. výše se určují podle ujeté vzdálenosti. Lístky lze zakoupit přímo u řidiče (pokud možno mějte u sebe drobné a neplaťte bankovkama velkých hodnot. Ušetříte tím tak čas sobě i ostatním).

Domovské stránky autobusové dopravy v Sydney naleznete na: http://www.sydneybuses.info/Sydney Bus

Λ nahoru

Trajekty

Toto byla moje nejoblíbenější doprava v Sydney. Všechny trajekty odjíždí ze stanice Circular Quay, mířící do méně či více vzdálených míst v okolí Sydney. Tento druh dopravy sice nepatří k těm nejrychlejším, pohled na město (Operu, Harbour Bridge či Darling Harbour) z paluby lodi opravdu stojí za to.

Na tento druh dopravy, také můžete uplatnit tzv. "Travel Pass", ale nevztahuje se na veškeré destinace (v případě "Red Pass"). Pokud byste měli např. zájem jet do Manly, tak si buď budete muset pořídit samostatný listek "Single Pass" a nebo vlastnit tzv. "Green Pass", který pojme i tuto destinaci.

Domovské stránky trajektové dopravy v Sydney naleznete na: http://www.sydneyferries.info/Trajekty Mapa

Λ nahoru

Monorail

Jedná se o nadzemku, která projíždí centrem města. Bohužel žádný "Travel Pass" se na tuto dopravu nevztahuje a cena za jednotlivé jízdné je opravdu vysoká. To je jeden z hlavních důvodů proč je nejčastěji využíván jen turisty.

Domovské stránky Monorail dopravy v Sydney naleznete na: http://www.metrotransport.com.au/Nadzemka - Monorail

Λ nahoru

Letiště

Letiště v Sydney se nachazí nedaleko centra města. Jedná se o tři resp. čtyři zastávky vlakem ze stanice Central na East Hill Line. Jsout to zastávky "Domestic Airport" a "International Airport" které na sebe navzájem navazují. Nevýhodou je poplatek cca 10AUD za vstup či výstup z terminálu. Tato cena se nevztahuje na samostatné jizdné. Proto se vyplatí jet raději autobusem, který Vas doveze až k terminálu za cca 20min podle místa nástupu.

Co se týče samostatného letu, tak já osobně jsem letěl z Prahy do Vídně, přes Kuala Lumpur až do Sydney (Austria Airlines). British Airways létají přes Londýn, Hong-Kong a Sydney. Připravte se na cestu dlouhou približně 22hodin (s ohledem na délku čekání v jednotlivých destinacích).

Domovské stránky letiště v Sydney naleznete na: http://www.sydneyairport.com.au/Lístek letiště - Airport

Λ nahorupočítadlo.abz.cz